Paměť národa / 2018

Stalin

19 - 23 hod

Sdílet

Autor

Post Bellum (CZ)

Dokumentaristé z Post Bellum od roku 2000 hledají a zaznamenávají vzpomínky lidí na 20. století a vytvářejí největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě, Paměť národa. Zachycuje téměř sedm tisíc svědectví: vyprávění válečných veteránů, přeživších holokaustu, politických vězňů, disidentů, ale i agentů StB nebo členů komunistické strany.

Audiovizuální expozice přibližuje nejzásadnější okamžiky československé moderní historie a zejména dvou jejích totalit. Hrůzy druhé světové války, osudy politických vězňů, disent, udavači, pražské jaro, srpen 1968, normalizace, listopad 1989.

Zatímco krátká videa představují autentická svědectví pamětníků z archivu Paměti národa, v “imersní” části návštěvníky pohltí multimediální instalace, jejímž cílem je zprostředkovat návštěvníkům intenzivní prožitek dějinného okamžiku. Čeká je letecká Bitva o Británii, transport smrti nebo výslech v cele StB.

Instalaci doplňuje velkolepý symbolický monument na původním místě Stalinova pomníku, který je reminiscencí cenzury, nesvobody a násilného rozdělení světa.

Reflexí minulosti projekt odhaluje současnost a namísto didaktického mentorování si klade za cíl nechat návštěvníka svobodně myslet a utvářet si vlastní názor.

Architektonická realizace a multimediální expozice: Kolmo.eu a Pink Productions

Projekce: „Loom on the moon“

Partner instalace