Neon / 2018

Atrium na Žižkově

19 - 23 hod

Sdílet

Autor

Michal Škapa (CZ)

Michal Škapa je neodmyslitelnou součástí fungování pražské streetartové scény. Pracuje v rozličných médiích a formátech od muralů, přes airbrushové figurativní kompozice, až po site-specific instalace a objekty. Vystavoval v řadě prestižních galerií a Českou republiku reprezentoval i na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Michal Škapa má za sebou i několik prací s médiem světla. Vytvořil sérii obrazů se soustřednými kruhy s neonovými prvky. Kromě toho pracoval i s optickými vlákny, které zaváděl do hrany plátna.

Ze tmy se rodí silueta člověka, jeho kostra, nervový systém, přeneseně jeho tělo a duch. Michal Škapa svým objektem navazuje na historii Atria na Žižkově, na tragická období morových epidemií a válek a na upínání se obyvatelstva k víře.

Svítivost v neonových trubicích způsobuje plyn, který Michalu Škapovi posloužil jako metafora neviditelného ducha místa.

Použití neonových trubic je pokračováním známé autorovy tvorby, ve které skládá malbu a neony v jeden celek. Vedle toho se odkazuje na silnou tradici neonových poutačů, bez kterých si prvorepublikovou Prahu skoro ani nelze představit.

Instalaci v prostoru Atria doplňuje objekt Vlajka, malý příspěvek ke stému výročí republiky.

Partner trasy
Partner instalace
Partner instalace