FANTASTIC PLANET / 2016

Sdílet

Autor

Amanda Parer

/AU/ Práce australské umělkyně Amandy Parer zkoumají svět přírody ve vší její zranitelnosti a roli člověka v něm. Hlavní roli v jejích dílech, ať už jsou to malby, sochy, nebo instalace ve veřejném prostoru, hrají všemožné nezvyklé bytosti a divoká zvířata. Instalace Amandy Parer se již setkaly s nadšením publika na festivalech po celém světě od Sydney až po Švédsko. Přestože už v rámci Bílé noci zavítala na sousední Slovensko, v České republice se s instalací Fantastic Planet představí úplně poprvé. SIGNAL festival je pro tuto zbrusu novou instalaci evropskou premiérou.
Instalace

Planetu SIGNAL letos obsadilo pět mimozemských bytostí. Obří světelné figury Amandy Parer vypadají, jako že právě dopadly na Zem a s údivem a tichým nadšením zkoumají, kde se právě ocitly. Zvědavě ohmatávají zem, pozorují okolní dění bázlivě zpoza rohu, nebo se slastně povalují po měkké trávě. Na první pohled z nich možná jde strach, diváci ale brzy poznají, jak jsou naši návštěvníci dobrosrdeční.

Tato monumentální instalace se inspiruje česko-francouzským animovaným filmem ze 70. let, který se česky jmenoval Divoká planeta. Představuje nepředstavitelně dalekou budoucnost, ve které je planeta osídlena obřími futuristickými bytostmi a lidé jsou pouze divokými původními obyvateli a dostávají se na úroveň lesní zvěře.