ArchiBio / 2013

Sdílet

Autor

Andrej Boleslavský

/SK/ Andrej Boleslavský je výzkumník a umělec nových médií s desetiletou profesionální zkušeností, od roku 2010 je členem týmu o.s. CIANT. Podílel se na realizaci počítačových her Armed Assault a ArmA2 od společnosti Bohemia Interactive, výcvikového softwaru pro vrtulník Eurocopter Tiger či letecký simulátor Boeing 737-800. Specializuje se na kreativní vývojové platformy VVVV a Arduino, s jejichž pomocí realizoval technologická řešení pro několik uměleckých projektů, jako například The Experiment Arctic vystavený na festivalech Ars Electronica 2009 a Cellsbutton#3  
Instalace

Projekt ArchiBio odhaluje jevy, jež jsou všude kolem nás, a přesto zůstávají neviditelné. Růst bakterií, plísní a rostlin, život kolonie mravenců – krása těchto jevů uniká naší pozornosti, protože probíhají v jiném měřítku nebo čase, než jaké umí naše smysly vnímat. Videomapping ArchiBio odhaluje krásu mikroskopických světů zvětšených ve veřejném prostoru do gigantického měřítka. Ptá se, zda je vztah přírody a technologií skutečně antagonistický, anebo jsou člověkem vytvořené technologie jen další větví na evolučním stromu. Je fascinující, že všechny formy života kolem nás sdílejí stejný operační systém jako my lidé – DNA. Co se stane, až se s ním naše technologie naučí spolupracovat? Přinese genetická modifikace zkázu nebo pokrok?

Autor během tvorby tohoto videomappingu využívá technologie pro 3D skenování, 3D tiskárny a počítačem řízené frézy pro výrobu speciálních kultivačních nádob, jež svým tvarem kopírují zvolenou architekturu.